Ďalšie video venované boji proti cukrovke.

Naše telo používa cukor ako palivo. Zvýšená hladina cukru v krvi môže byť ale veľmi nebezpečná. Keď sa zanedbá, môže spôsobiť zápaly, a neliečená môže skončiť amputáciou končatín. Rozdiel medzi zdravým človekom, a človekom z cukrovkou je polovica kocky cukru. Viete si predstaviť, aký komplexný musí byť biochemický mechanizmus, ktorý udržiava hladinu cukru v takých malých hraniciach. Stav, keď telo nevie udržať hladinu cukru v normálnych hraniciach sa nazýva cukrovka druhého typu.

Existuje aj Cukrovka 1. typu, ktorá je ale autoimunitným ochorením a postihuje približne 0,5% populácie. Toto video je výhradne o cukrovke 2. typu.

Celé to funguje asi takto. Zjete nejakú potravinu, ktorá obsahuje sacharidy, napríklad pečivo, cestoviny, ale aj strukoviny alebo nejakú sladkosť. Glukóza ktorá je v týchto potravinách sa trávením dostane do krvi, a mozog pošle signál pankreasu, aby vyrobil inzulín. Inzulín je hormón, ktorého hlavnou funkciou je upratať glukózu. Buď ju pomôže dostať do buniek, kde sa spáli ako palivo, alebo do pečene, alebo, keď už nemá kam, uloží ju do tukových buniek. Je to teda hormón veľmi prospešný.

Keď jeme príliš často, veľké množstvo potravím obsahujúcich sacharidy, musí aj pankreas produkovať inzulít príliš často, a v príliš veľkých množstvách. Následkom toho môže byť len jediné. Telo si na inzulín navykne. Je to ako s kávou. Prvá šálka kávy v živote Vás nabudí na celý deň. Keď už kávu pijete pol roka, budete potrebovať aspoň 3 šálky, aby ste dosiahli rovnaký efekt. Keď si telo zvykne na inzulín, potrebuje ho na upratanie rovnaké množstva cukru viac, a čím ho produkuje viac, tým viac si naňho zvyká. Je to ako začarovaný kruh. Vzniká tzv. inzulítová rezistencia. Po čase už nedokážeme vyrobiť dosť inzulínu, aby sme zabezpečili normálny chod organizmu. Lekári nám predpíšu tabletky, alebo inzulínovú pumpu.

Cukrovka je celosvetová epidémia. Svetová zdravotnícka organizácia publikovala že viac ako pol miliardy ľudí na svete trpí cukrovkou 2. typu a pol miliardy ľudí je pre-diabetických, čo je vlastne stav kedy ešte netrpíte cukrovkou ale už k tomu nemáte veľmi ďaleko. Keď to spočítame dohromady tak asi miliarda ľudí na svete na problémy so zvládaním hladiny cukru v krvi.

Odpoveď na otázku ako neuviaznuť v tomto bludno kruhu je, snažiť sa konzumovať potraviny z menším obsahom sacharidov, a nejesť príliš často. Vynechajme desiate, olovranty, prípadne nejaké tie snacky. Miesto toho, aby ste si dali na raňajky vianočku z džemom a pomarančový džús, čo je vlastna 100% sacharidov, skúste slané raňajky. Dajte si vajíčko, avokádo, dokonca aj chlieb so šunkou je lepšia alternatíva, keď ho namažete maslom, a predtým si dáte nejaký šalátik.

v roku 2021 sa robila veľká štúdia, ktorá ukázala, že z pohľadu inzulínovej rezistencie je oveľa lepšie, ak sa sacharidy uvoľňujú do krvy postupne a nie naraz. Rýchly nárast hladiny cukru sa nazýva špička - spike. Pre tento dôvod sú lepšie potraviny, ktoré majú nízky glykemický index, teda glukóza sa z nich sa do krvy dostáva postupne. Napríklad taký kváskový chlieb má o tretinu nižší glykemický index ako klasický biely chlieb. Ak teda zjete krajec kváskového chleba nevystrelí Vám cukor do takej výšky, ako keď si dáte krajec obyčajného. Tým pádom potrebujete menej inzulínu a nestanete sa na ňom závyslý.

Autorka videa pripravila zoznam 10 "hackov", ktoré podstatne spomalia vstrebávanie cukru. Keď ich budete dodržiavať, znížite si aj bez zmeny stravovacích návykov glukózové špičky a podstatne znížite riziko cukrovky. Tu sú:

HACK 1 Jedzte potraviny v správnom poradí Správne poradie, ako jesť naše jedlo, je: 1) vláknina, 2) bielkoviny a tuky, 3) škroby a cukry.

HACK 2 Vegetariánske predjedlá Zníži skokovú hladinu glukózy v jedle, ktoré nasleduje. Vegetariánsky predkrm by mal tvoriť asi 30% jedla.

HACK 3 Prestaňte počítať kalórie Počítanie kalórií nemusí nevyhnutne zlepšiť zdravotné výsledky. A nie všetky kalórie sú rovnaké: kalórie získané z fruktózy sú škodlivejšie ako tie z glukózy.

HACK 4 Slané raňajky Slané raňajky sa skladajú z bielkovín (v strede), tuku, vlákniny (ak je to možné), voliteľných škrobov a ničoho sladkého okrem voliteľného celého ovocia (len pre chuť).

HACK 5 Neriešte aký cukor používate Všetok cukor je vyrobený z glukózy a fruktózy. Všetky majú rovnaký vplyv na naše telo, tak si dajte ten, ktorý preferujete.

HACK 6 Keď máte chuť na sladké radšej si dajťe dezert, ako by ste dzobkali niečo sladké medzi jedlami Ak chceme zjesť niečo sladké, pre naše glukózové skoky je lepšie, keď si to dáme ako dezert po jedle, než ako občerstvenie medzi jedlami.

HACK 7 Ocot Ocot môžete užívať ako jednu polievkovú lyžicu vo vysokom pohári vody (slamkou), alebo ako zálievku na šalát, ideálne až 20 minút pred jedlom. To znižuje špičku jedla až o 30%.

HACK 8 Po jedle sa hýbte Keď môžete, použite svaly na 10 minút, aby ste znížili nárast glukózy v jedle. Príklady: chôdza, upratovanie domu, zdvíhanie lýtok atď.

HACK 9 Ak už musíte mať desiatu, alebo olovrant, radšej zvoľte niečo na slano Sladké maškrty nám prinášajú potešenie, slané nám dodávajú energiu. Slané občerstvenie obsahuje bielkoviny, zdravé tuky a vlákninu.

HACK 10 Dajte si „oblečenie“ na sacharidy „Oblečenia“ na naše sacharidy znamená pridanie bielkovín, tukov alebo vlákniny k škrobom a cukrom. To znižuje rýchlosť absorpcie glukózy v našom tele.

HACK 11 Vezmite Anti-Spike Užite 2 kapsuly Anti-Spike pred jedlom dňa s najvyšším obsahom škrobov alebo cukrov. To zníži špičku vášho jedla až o 40 %.

  1. Hack je v podstate reklama ta tabletu, ktorú autorka vyrobila, je v nej iba eriocitrín, list moruše, škorica a nejaké prírodné antioxidanty.

Jessie Inchauspé urobila aj peknú informatínu tabuľku, aby mal človek predstavu, ktoré jedlo má viac sacharidov, ktoré viac bielkovín a ktoré viac tuko. Tu je:

Sacharidy Prevažne cukor Prevažne vláknina Prevažne bielkoviny Prevažne tuky
Bagely Agávový sirup Artičoky Mandle Avokádo
Jačmeň Brownies Špargľa Brazílske orechy Maslo
Sušienky Raňajkové cereálie Baklažán Kešu Kokosové mlieko
Chlieb - akýkoľvek Koláč Brokolica Syr - akýkoľvek druh Ghee
Chlebové tyčinky Cukríky Ružičkový kel Vajcia Olivový olej
Pohánka Konzervované ovocie Kapusta Ryby - akýkoľvek druh Pesto
Maniok Karamel Mrkva Grécky jogurt Akýkoľvek iný olej
Zeler Cereálne tyčinky Karfiol Biely jogurt
Cereálie Sušienky Kvaka Šunka
Čipsy Kukuričný sirup Mangold Lieskové orechy
Kukurica Palacinky Cuketa Makadamové orechy
Kukuričný škrob Koláčiky Cesnak Mäso
Krekery Vaječný krém Zelené fazuľky Orechy - akýkoľvek
Múka Datle Kaleráb druh
Zrná - akýkoľvek druh Šišky Kapustové čipsy Orechové maslo -
Granola Dulce de leche Šalát Rastlinné mlieko -
Proso Bežné perlivé Huby nesladené
Ovsené mlieko nápoje Olivy Proteínový prášok
Ovsená kaša Poleva Cibuľa Morské plody
Ovos Celé ovocie - Paštrnák Tempeh
Cestoviny akýkoľvek druh Papriky Tofu
Píniové orechy Ovocné šťavy - Nakladačky Akýkoľvek iný
Pita chlieb akýkoľvek druh Reďkovky živočíšny produkt
Polenta Zlatý sirup Rukola
Pukance Med Špenát
Zemiaky Zmrzlina Jarná cibuľka
Praclíky Javorový sirup Švajčiarsky mangold
Quinoa Mlieko - sladené Paradajky
Ryža Mliečne koktaily Akákoľvek iná
Ryžové koláče Pečivo zelenina
Tortilla Koláče
Kvaka Pudingy
Cirok Hrozienka
Tekvica Stolový cukor -
Sladké zemiaky akýkoľvek druh
Pšenica Cirokový sirup
Yamy Karamelky
Vafle
Jogurty - sladené
Muffiny
Vláknina a bielkoviny
Čierne fazule
Cícer a iné hrášky
Fazuľa kidney
Šošovica
Sójové bôby
Akýkoľvek iný druh fazule

Previous Post Next Post