Veľmi informatívne video ktoré vám podrobne vysvetlí, ktorým potravinám sa vyhnúť, ak chcete kontrolovať hladinu cukru v krvi, čo by sme mali všetci a stále.

Tu je krátka rekapitulácia pre tých, ktorí nemajú čas si ho pozrieť.

  • nadmerná konzumácia cukru a sacharidov môže spôsobiť inzulínovú rezistenciu, čo môže viesť k cukrovke 2. typu.
  • dlhodobo neriešená inzulínová rezistencia zvyšuje riziko srdcových chorôb dvojnásobne, dvojnásobne tiež zvýšuje riziku mŕtvice a rakoviny pečene a 4x zvýšuje riziko Alzheimerovej choroby. Polovica populácie USA je buď prediabetická, alebo už má rozvinutú cukrovku 2. typu. a zvyšok sveta USA rýchlo dobieha.
  • pri sacharidoch sa zameriavame na dva aspekty. Jednak objem sacharidov, a jedna tzv. glykemický index sacharidov. Glykemický index vlastne určuje ako rýchlo a na akú hodnotu sa po konzumácii konkrétnej potraviny zvýši hladina cukru v krvy. Referenčná hodnota glykemický index samotnej glukózy. Povedzme, že táto hodnota je 100.

Tu je teda zoznam potravín, ktoré pri zvýšenej komzumácii môžu viesť k týmto závažným problémom.

  1. sladené nápoje
    je jedno či sa jedná o nápoje s pridaným cukrom, alebo prirodzeným cukrom (napr. ovocné šťavy). Z pohľadu metabolizmu je cukor ako cukor, je to skrátka rovnaká molekula.
  2. obilniny
    v podstate všetky obilniny a produkty z nich majú vysoký obsah sacharidov a vysoký glykemický index. Keď má glukóza index 100, tak napríklad chlieb z bielej pšenice má index 75-85. Asi najvhodnejšou variantou pečiva je kváskový, alebo tzv. naklíčený chlieb. Tie majô index 45-55, čo je menej ako biele pečivo, ale za nízky GI sa považujú hodnoty MENEJ ako 20.
  3. cereálie a kaše
    všetky cereálie a kaše majú vysoký obsah sacharidov. Ochutené raňajkové zmesy pre deti majú navyše ešta aj pridaný cukor. V podstate jedinou cereáliou, ktorá je relatívne v poriadku sú čisté ovsenné vločky.
  4. zdravý snack
    do tejto kategórie patria všetky typy energeticjých tyčiniek, ako sú proteinové tyčinky, müsli tyčinky... . V podstate vo všetkých týchto produktoch sú pridané buď cukor, alebo umelé sladidlá. Jediná tyčinka, ktorá je pre nízkosacharickú diétu vhodná je taká, ktorá obsahuje iba oriešky, a to okrem pistácii a kešu, pretože aj pistácie aj kešu obsahujú väčšie množstvo sacharidov.
  5. cukríky a sladkosti
    samozrejme, že tejto kategórii by sme sa mali vyhnúť oblúkom. Ľudia majú predstavu, že ak sladká chuť dosiahnutá umelým sladidlom, že je to zdravšie. Sladkosti bývajú často ochutené látkou maltitol, ktorý je prezentovaný ako "bez cukru", ale v skutočnosti má zhruba polovičný dopad na cukor v krvy ako cukor. samotný. Umelé sladidlá ako napr. aspartám su v podstate neurotocíny a sú toxické pre črevný mikrobióm. Jediná sladkosť, ktorú z pohľadu inzulítovej rezistencie môžeme akceptovať je horká čokoláda z obsahom kakava aspoň 85%.
  6. jogurty
    pri jogurtoch sa vyhýbame sladkým jogurtom, a tiež neosladeným jogurtom, ktoré majú mierne kyslú chúť, čo značí, že baktérie pri procese fermentácie nestihli spracovať všetky laktózu. Ideálne sú jogurty plnotučné, a kyslé, kde fermentácia prebiehala aspoň 48 hodín.
  7. slané snacky
    tu sa bavíme o zemiakových lupienkov, krekroch, praclíkoch, slaných paličkách ... . Vačšinou je v týchto potraviných buď múka, alebo škrob, ktorý je v konečnom dôsledku tiež sacharid a po jeho metabolizácii značne zvyšuje hladinu cukru v krvy.
  8. fast food, salámy, údeniny
    platí, že fast wood vo všeobecnosti nie je z pohľadu regulovania cukru v krvi dobrá alternatíva. Vačšinou ak ide o nejaký obložený sendvič, tak sa jedná o biele pečivo, a aby výrobcovia dosiahli dlhšiu spotrebu často používajú rôzne konzervanty. Údeniny sú otázne. Ak sa jedná o výrobky z kvalitných surovín, tak je to absolútne v poriadku, aj v tejto kategórii sa ale dajú nájsť potraviny plné konzervantov, či dokonca múky.
  9. alkohol
    alkohol môžeme rozdeliť to 4. kategórii. Miešané drinky, Pivo, Víno (suché), Destiláty. Budeme sa baviť o jednej "dávke". Za jednu dávku budeme považovať dva deci vína, jedno veľké pivo, 0,5dcl teda zhruba 14g alhoholu. Z pohľadu cukru sú na tom miešané drinky najhoršie (20-40g). Suché víno obsahuje asi 1-3g, pivo a destiláty skoro žiadny. Celkovo je v jednej dávke miešasného drinku až 50g sacharidov, v pive až 15g, v suchom víne 4g a v destilátoch 0g. Keď už sa teda rozhodne piť alkohol, je lepšie dať si pohár vína, alebo destilát. cukru.
  10. vegánske a bezgluténové potraviny
    v tejto kategórii sa nachádza napríklad bezgluténový chlieb, rastlinné mlieko, prípadne nejaké náhrady mäsa. Pri bezgluténových výrobkoch býva glutén nahradený buď tapiokovým škrobom, alebo kukuričným škrobom, ktorý zvyšuje hladinu cukru ešte viac ako biele pečivo. Pri náhradách mlieka treba určite siahnuť po nesladených variantách. Čo sa týka náhrad mäsa, tak tým sa vyhnite oblúkom. Ak chcete konzumovať mäso, konzumujte ho v tej forme, ako ho matka príroda stvorila.

Next Post