Link na video

Toto video sa zaoberá dvoma témami.

Prvá téma je zníženie kalorického príjmu a druhá téma je časovo obmedzený príjem potravy - fasting.
Myslíme tým obmedzenie príjmu potravy iba na určité časové intervaly. Napríklad, všetko jedlo zjeme v priebehu 12 hodín zvyšných 12 hodín nejeme. Toto nazývame 12 na 12. Ak konzumujem všetko svoje jedlo v priebehu 6 hodín a 18 hodín sa postíme to je režim 6 na 18 ... .

Dopadom zníženia kalorického príjmu na dĺžku života sa zaoberalo niekoľko štúdií. Prvé štúdie vznikali v 90. rokoch a zameriavali sa na potkany a myši. Na konci 90. rokov boli realizované dve veľká štúdie na opiciach, v dvoch veľkých amerických univerzitách. Trvali 20 rokov. Preukázali, že znížený kalorický príjem nemá veľký vplyv na samotnú dĺžku života. Viac z neho profitovali opice, ktoré jedli vysoko priemyselne spracované potraviny. U opíc, ktoré jedli prírodné potraviny sa neprejavili takmer žiadne rozdiely. Záverom štúdii bolo, že nie je až tak dôležité koľko jeme, ale to, čo jeme. Podstatné tiež je, aby ste mali pravidelne dostatok pohybu. Dostatok aktivity predĺži Váš život o 7 až 10 rokov !

V roku 2019 vznikla veľká štúdia ktorá sa zaoberala fastingom. Ukázalo sa, že časové obmedzenie príjmu potravy na veľmi pozitívne vplyvy na zdravie a kvalitu života.

  • Prvým benefitom je, že sa môžeme takýmto spôsobom stravovania vyvarovať cukrovke 2 typu. Je to logické, pretože pri časovo obmedzenom príjme potravy obmedzujeme čas pri ktorom máme v krvi cukor, tým pádom obmedzujeme čas v ktorom máme v krvi inzulín, tým pádom sme menej inzulínovo rezistentný a tým pádom nám menšie riziko na vznik cukrovky 2 typu. Dokonca môžeme obmedzeným príjmom potravy cukrovku 2. typu vyliečiť !
  • Druhým benefitom časovo obmedzeného príjmu potravy je, že sa stávame metabolicky flexibilným. Naše telo pozná dva hlavné energetické zdroje. Glukózu, ktorej zdrojom sú všetky potraviny obsahujúce škroby, teda chlieb pečivo cestoviny strukoviny... . Tuky, spaľovanie ktorých nie je pre naše telo až také samozrejmé, hlavne v prípade, ak je dlhodobo zvyknuté na jediný energetický stroj vo forme glukózy. Ak pri hladovaní telo glukózu nedostane je nútené ísť si do tukových zásob pre tuk a použiť ho ako palivo. Dôsledkom je nielen úbytok telesnej hmotnosti, ale hlavne prítomnosť tzv. ketónov, ktoré majú priaznivý účinok na mozog.
  • Tretím veľkým benefitom je takzvaná autofágia, to je požieranie vlastných buniek. Predstavte si to takto. Keď prídete o zamestnanie a nemáte peniaze, tak začnete hľadať čoho by ste sa mohli zbaviť čo by ste mohli predať. Telo nemá energiu tak robí presne to isté. Hľadá, čo by mohlo použiť aby sa k tej energii dostalo a terčom toho snaženia zväčša bývajú staré alebo poškodené bunky. Naše telo robí akési upratovanie a toto má veľký vplyv na prevenciu karcinogénnych ochorení. Preukázalo sa, že časovo obmedzený príjem potravy má významný efekt pri znižovaní rizika rakoviny.

Na čo si pri hladovaní dávať pozor.
Hlavne pri dlhšom pôste hrozí, že si telo pôjde pre energiu do svalov. Znižovanie svalovej hmoty je zlé, hlavne v neskoršom veku. Ak teda vieme, že budeme držať nejaký pôst, mali by sme predtým zjesť čo najviac bielkovín a to až 2g na kg telesnej hmotnost.

Treba si tiež dávať pozor aké bude prvé jedlo po skončení intervalu, počas ktorého ste nejedli. Malo by to byť niečo z vysokým obsahom bielkovín, prípadne tukov. V žiadnom prípade nie sacharidy, tie by mohli v tomto prípade spôsobiť raketový vzostup hladiny cukru v krvi. Záverom by sa dalo povedať, že prerušovaný pôst má najväčšie benefity, pre ľudí s nadváhou, a ľudí, ktorí nie sú metabolicky zdraví.

Previous Post Next Post