Toto video sa zaoberá dvoma témami.
Prvá téma je zníženie kalorického príjmu a druhá téma je časovo obmedzený príjem potravy - fasting.
Myslíme tým obmedzenie príjmu potravy iba na určité časové intervaly. Napríklad, všetko jedlo zjeme v priebehu 12 hodín zvyšných 12 hodín nejeme. Toto nazývame 12 na 12. Ak konzumujem všetko svoje jedlo v priebehu 6 hodín a 18 hodín sa postíme to je režim 6 na 18 ... .
Dopadom zníženia kalorického príjmu na dĺžku života sa zaoberalo niekoľko štúdií. Prvé štúdie vznikali v 90. rokoch a zameriavali sa na potkany a myši. Na konci 90. rokov boli realizované dve veľká štúdie na opiciach, v dvoch veľkých amerických univerzitách. Trvali 20 rokov. Preukázali, že znížený kalorický príjem nemá veľký vplyv na samotnú dĺžku života. Viac z neho profitovali opice, ktoré jedli vysoko priemyselne spracované potraviny. U opíc, ktoré jedli prírodné potraviny sa neprejavili takmer žiadne rozdiely. Záverom štúdii bolo, že nie je až tak dôležité koľko jeme, ale to, čo jeme. Podstatné tiež je, aby ste mali pravidelne dostatok pohybu. Dostatok aktivity predĺži Váš život o 7 až 10 rokov !
V roku 2019 vznikla veľká štúdia ktorá sa zaoberala fastingom. Ukázalo sa, že časové obmedzenie príjmu potravy na veľmi pozitívne vplyvy na zdravie a kvalitu života.
Na čo si pri hladovaní dávať pozor.
Hlavne pri dlhšom pôste hrozí, že si telo pôjde pre energiu do svalov. Znižovanie svalovej hmoty je zlé, hlavne v neskoršom veku. Ak teda vieme, že budeme držať nejaký pôst, mali by sme predtým zjesť čo najviac bielkovín a to až 2g na kg telesnej hmotnost.
Treba si tiež dávať pozor aké bude prvé jedlo po skončení intervalu, počas ktorého ste nejedli. Malo by to byť niečo z vysokým obsahom bielkovín, prípadne tukov. V žiadnom prípade nie sacharidy, tie by mohli v tomto prípade spôsobiť raketový vzostup hladiny cukru v krvi. Záverom by sa dalo povedať, že prerušovaný pôst má najväčšie benefity, pre ľudí s nadváhou, a ľudí, ktorí nie sú metabolicky zdraví.